“Kadının Özgürlüğü ve Kader Yürüyüşü” Adlı Konferans Düzenlendi

“Kadının Özgürlüğü ve Kader Yürüyüşü” Adlı Konferans Düzenlendi
12.03.2020
239
A+
A-

Üniversitemiz Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Kadının Özgürlüğü ve Kader Yürüyüşü” adlı konferans düzenlendi.

Bilgehan Bilgili Konferans Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş katıldı.

Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş konuşmasında; Kimsenin anne ve babasını, cinsiyetini seçme hakkına sahip olmadığını ifade etti. Kızların ergenlik çağında “Keşke dünyaya kadın olarak gelmeseydim” dediğini ve kızların kendi cinsiyetinden hoşnut olmamaları nedeniyle bunu özgürlük için söylediğini belirtti.

Konuşmasının devamında Aktaş; “Kadın olmak ya da erkek olmak değil, toplumun insan olma problemi var. Erkeklerin birinci hedefi okulu bitirmek işe girmek. Kadınların ise okulu bitirip evlenmekti ama bu durum değişmeye başladı. Artık kadınlar da okulu bitirelim işe girelim diyorlar. Ne yazık ki kadınların sadece yüzde 30’u istihdamda.” ifadelerini kullanan Aktaş; Erkeklerin evliliği 27-28 yaşlara, kadınlarda da 25’lere yükseldi. Kadın grubu benim biricik annem demeye başlamadan evlenmemeli. Erkeklerde de aslan babam beni yetiştirmek için neler yapmışsın dedikten sonra evlenmeye hazır deriz. Kadın ve erkeğin birlikte uyum içinde olması iki tarafın da kendini özgür ve içine sinen bir ben ile tanımlamasıyla mümkün” dedi.

Bir toplum için adaletin çok önemli olduğunu aktaran Aktaş, “Adalet içinde olmayan bir toplumsal yaşamda kadın özgür değilse erkek de o kadar az refahtan pay almıştır. Bir toplumun yüzde 50’sini oluşturan bir grup geri kalmışsa yüzde 50’sinin kalkınma şansı yoktur.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.