Kastamonu Teknokent’te Temel Atma Heyecanı

Üniversitemizde 2021 yılı sonunda hizmete geçmesi planlanan Teknokent İdare Binası ve Kuluçka Merkezinin temeli, 18 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşen törenle atıldı.

Kastamonu Teknokent’te Temel Atma Heyecanı
21.12.2020
37
A+
A-

Üniversitemizde 2021 yılı sonunda hizmete geçmesi planlanan Teknokent İdare Binası ve Kuluçka Merkezinin temeli, 18 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşen törenle atıldı. Temel atma törenine Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer Küçük, Kastamonu Teknokent Genel Müdürü Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kasım Yenigün, İş İnsanı Hüseyin Avni Üster, İş İnsanı Tuncay Yılmaz ile Teknokent Genel Kurul Üyeleri Kastamonu Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sedat İşeri, Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birl. (KESOB) Başkanı Dursun Ergin, Kastamonu Köy Kalk. vd. Tarımsal Amaçlı Koop. Birliği Başkanı Erol Akar, Kastamonu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Şekercioğlu katıldı. Halihazırda 720 metrekarelik prefabrik binasında tam kapasiteyle hizmet veren Teknokent, ilk etapta 10 dönümlük alanda temeli atılan bina ile 5 bin 300 metrekare kapalı alana sahip olacak. İdare Binası ve Kuluçka Merkezinin 2021 yılı sonunda hizmete geçmesi planlanıyor. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile yapılacak fizibilite çalışması ile bu alanın 100 dönüme çıkarılması hedefleniyor.

Temel atma töreni öncesinde Kastamonu Teknokent Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Yönetim kurulu toplantısında alınan karar ile mevcut prefabrik binanın tamamı Ar-Ge firmalarına kiralanarak Kastamonu Teknokent fiilen %100 doluluğa ulaşmış oldu. Teknokent ’in çalışmaları hakkında sunumunun yapıldığı toplantıda, İdare ve Kuluçka Merkezi binası ile yeni dönem faaliyetleri görüşüldü. Toplantıda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Üniversitemiz son zamanlarda yaptığı atılımlar ve bilimsel çalışmalarla adından sıkça söz ettirdiğini, bu çalışmalar gerek ulusal gerekse uluslararası camia da yer bulduğunu belirterek: ” Araştırma geliştirme faaliyetleri yürütülen bu alanlardaki çalışmalara ve elde edilen başarılara baktığımız zaman, şüphesiz ki disiplinli ve metodolojik çalışmanın bir sonucu olduğunu görmekteyiz.  Ancak bu çalışmalar ve geliştirme faaliyetleri yeterli ekipman ve uygun fiziki koşullar sağlandığında daha verimli ve daha sürdürülebilir hale gelecektir” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Topal: ” Bugün burada da yeni fikirlere ve ufkumuzu genişletecek bilimsel çalışmalara, bölgesel, ulusal ekonomiye katkı sağlayacak, atılım ve işbirliklerine kapılarını açacak olan Teknokentimizin temelini atmak için toplandık. Bilişim teknolojilerinden yapay zekâya, veri üretiminden güvenliğine, eğitim, savunma, sağlık, kısacası araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütülebilecek her alanda öncü olmak için çıktığımız bu yolda, çalışmalarımıza ivme kazandıracak olan temel atma törenimizin Üniversitemize, İlimize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyor, merkezimizin açılış töreninde görüşmek temennisiyle, burada bilime, teknolojiye, üretime katkı sağlayan tüm akademik personelimize, öğrencilerimize ve sektör temsilcilerine kolaylıklar diliyor ve teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.